Айн Ренд “Джерело”

Spread the love

Ще не пройшли враження від трилогії “Атлант розправив плечі”. Книги Айн Ренд дають усвідомлення, як це бути не таким як всі, бути проти всіх. 

Айн Ренд – фундаментальна письменниця, засновниця філософії об’єктивізму. Грунтуючись на багатий філософський досвід минулого (Арістотель, Джон Локк, Д. Нок, Нозік) Ренд зуміла синтезувати багато в чому оригінальне вчення, аби відродити інтерес інтелектуальних еліт до вивчення філософії, як науки наук.
Ренд вивела свій ідеал людини-творця, який живе виключно за рахунок своїх творчих здібностей і таланту, прагнучи знайти власне щастя в житті. Філософія Ренд протистоїть колективізму, з чим плачевна ситуація в Україні. Люди бояться думати інакше як суспільство.

Основи філософії об’єктивізму: в метафізиці – Закон тотожності. У епістемології – верховенство розуму. В етиці – раціональний егоїзм. У політиці – права людини, в естетиці – метафізичні цінності.

 

Коли чиниш з жалості всупереч справедливості, невинний отримує покарання замість винного; рятуючи винного від страждань, змушуєш страждати невинного. Від справедливості не сховатися, у всесвіті немає нічого незаслуженого і безкарного – ні матеріального, ні духовного, і якщо не будуть покарані винні, то розплачуються невинні.

Книга “Джерело” – стала другим моїм прочитаним твором цієї письменниці. 

Ти знаєш відповідний антонім до его? Посередність


Суть книги крутиться навколо двох головний героїв.
Перший – Пітер Кітінг – талановитий, але без власної думки, мамин синочок, який закінчив на відмінно технологічний інститут, слухається матусю, лестить начальнику і підтакує клієнтам. Думаю, що типові Пітери Кітінги є в кожній соціальній групі.

 

Людей навчили, що погоджуватися з іншими – це чеснота. Але творець не згоден із цим. Людей навчили, що плисти за течією – це чеснота. Але творець – це людина, яка пливе проти течії. Людей навчили, що триматися купи – це чеснота. Але творець – це людина, яка протистоїть іншим.
Протягом усієї історії два антагоністи протистояли одне одному: творець і паразит. Коли перший творець винайшов колесо, перший паразит винайшовши альтруїзм

Другий – Говард Рорк – геніальний, але бунтар, нонконформіст, який завжди йде своїм шляхом. Він кидає навчання в технологічному інституті , тому що вважає, що втрачає там час, приходить в архітектурне бюро до того архітектора, якого сам вважає талановитим, а не до модного ремісника, відмовляється від вигідних проектів, тому що його точка зору на архітектуру не збігається з точкою зору замовника.

 

Людей навчили, що еґо – це синонім зла, а безкорисливість – це ідеал чеснот. Але творець – це егоїст в абсолютному сенсі, а безкорислива людина – це людина, яка не думає, не відчуває, не судить і не діє. Все це – властивості особистості.

 

Як не прикро, але суспільство возвеличує Кітінга, в той час як Рорка просто ненавидять. Будь сірою масою і людство лишить тебе в спокої, май власну думку – і всі будуть ненавидіти тебе.

Герої Айн Ренд завжди ідеалізовані, але це є відданістю її стилю. Читається легко, головні герої цілісні та довершені, а в останніх 50-ти сторінка “Джерела” – стільки драми, що виставило б на 5 книг.
Чудовий філософський твір, з нетерпінням чекаю поки Наш формат видасть “Гімн” Айн Ренд.

Моя оцінка – 10 з 10.