33 митці в 3 актах

Spread the love

Книга “7 днів в світі мистецтва” залишила хороче враження, тому коли я побачив, що нове творіння Сари Торнтон переклали українською – просто посунув всі пріорітети в списку книг.  Взагалі, спостерігаю чудову тенденцію – все більше українських видавництв друкують світові бестеллери і стається це не через десятиліття як було до того. Першопрохідцем, мабуть, був “Наш формат”, але зараз бачимо, що і інші видавці стараються не відставати.

Найкраща книга року про мистецтво за версією Guardian і Huffington Post  – і що цікаво – українською переклали швидше, ніж російською. Артхасс вирішили зайняти нішу книг про мистецтво. Ціна звісно кусається, але варто розуміти, що на разі в Україні неможливо друкувати таку літературу великими тиражами. Книга зроблена надзвичайно якісно, хороший папір, але все ж хотілось б тверду обкладинку – практичніше. 

33 митці в 3 актах

 

Одне з ключових визначень сучасного мистецтва – це те, що воно дозволяє побачити світ під іншим кутом зору.

3 акти – це політика, спорідненість, ремесло. На думку Сари Торнтон,  ці базові категорії могли б сформувати класичну роботу з антропології, і вони прокладають демаркаційну лінію ідеологічних кордонів, що відрізняють художників від не художників, або ж “справжніх художників” від всіх інших.

Не вийде потурати своєму особистому творчому розуму, коли ти йдеш за сценарієм

“Акт: Політика” досліджує етику художників, їхнє ставлення до влади і відповідальності, приділяючи особливу увагу правам людини і свободі слова.

Якщо критикам щось не подобається – просто роби цього побільше

“Акт : Спорідненість” розкриває важливість сімейних династій художників і відносини художників, які працюють колективно.

“Акт : Ремесло” розповідає про майстерність художників у всіх аспектах створення художніх творів і різноманітті підходів до створення сучасного мистецтва.

Мистецтво має справу з життям, а світ мистецтва – з грошима 

Для книги Торнтон взяла інтерв’ю більш ніж у 100 сучасних художників, скульпторів і творців. Авторка вибрала героїв оповідання, так щоб вони протиставлялися один одному: Джефф Кунс та Ай Вейвей, Херст (Damien Hirst) і Андреа Фрейзер (Andrea Fraser), Мауріціо Каттелана (Maurizio Каттеланом), Сінді Шерман (Cindy Sherman), сім’я Данг-Сіммонс – художник Керролл Данем (Carroll Dunham) і фотограф Лорі Сіммонс (Laurie Simmons), а також їх дочки Ліна і Грейс Данем. В світлі таких контрастів найкраще вдається зрозуміти хто такий митець в сучасному світі.  

Сара Торнтон 33 митці в 3 актах

 Цінність цієї книги в тому, що вона не формує світогляду, а лише пропонує багато версій, які можуть дати враження і приклади, кожен візьме з книги щось своє. Значно слабше, ніж “7 днів в світі мистецва”, але безперечно варте уваги. Моя оцінка – 8 з 10.