Шахова стратегія в житті

Spread the love

chess        В ці дні відбувається чемпіонський поєдинок між Магнусом Карлсеном та Вішванатаном Анандом. На мою думку якби Гаррі Каспаров повернувся в шахові змагання, то він безсумнівно був би у фіналі. Останні роки Каспаров займається громадською діяльністю, а також завдяки своїй ерудиції виступає на багатьох бізнес-конференціях.

Натрапив на книгу “Шахи як модель життя” суто випадково, але книга настільки захоплююча, що раджу до прочитання навіть тим хто немає абсолютного відношення до шахів. Каспаров розповідає  про хитрощі Наполеона і Кутузова в мистецтві війни, про легендарного адмірала ВМФ Англії початку XX століття Джона Фішера, про недалекоглядність братів Райт і підприємливості Вільяма Боїнга, про мудрість Вінстона Черчіля і фатальну помилку Отто фон Бісмарка, яка згодом супроводжувала початку Першої світової війни.

Цілу книгу можна розбирати на окремі цитати, про найбільш цікаві далі.

Про цілі 

“Уявіть собі, що ви знайомитеся з шахами за підручником для початківців, де не вистачає декількох сторінок, в результаті ви навчилися розставляти фігури в початкову позицію, робити ходи і бити фігури суперника, але не маєте жодного уявлення про закінчення і про мат королю. Який сенс від того, що ви досягли успіху в розрахунку варіантів і флангових маневрах, якщо у вас немає кінцевої мети? Без мети гра не має сенсу “.

Про холоднокровність та витримку

“Часто, коли ваш противник раптово ускладнює ситуацію, великою є спокуса покарати його за зухвалу вилазку, підняти кинуту рукавичку, прийняти виклик. Але саме цього він від вас і чекає, так що не можна втрачати голову! Звичайно, тут потрібне особливе холоднокровність і витримка, бо ви відчуваєте не тільки зовнішній тиск, але і внутрішній – тиск свого самолюбства: вам хочеться перевершити противника в його власній грі і втерти носа вашим критикам, реальним
або уявним “.

Про тактику і стратегію

Тактика – це знання того, що робити, коли є, що робити. Стратегія – це знання того,що робити, коли робити нічого.
Про зупинку розвитку та самозаспокоєність
Самозаспокоєність рано чи пізно призводить до невдач . У конкурентному середовищі – наприклад , у військовій справі або в корпоративному світі – вони майже завжди пов’язані з традиційними методами ведення справ , у той час як противники або конкуренти роблять ривок вперед. Опора на репутацію і застарілий досвід нерідко обертається плачевними наслідками. Таке не раз траплялося під час Першої і Другої світових воєн. А в 70 -ті роки американські автомобільні компанії , заспокоївшись на досягнутому , вже не могли протистояти японським новинкам у області виробництва і управління. Постійні нововведення та удосконалення абсолютно необхідні у  високотехнологічних галузях. Якщо ми забуваємо про те , що суперник може нас перевершити , то опиняємося в положенні короля Георга III , який 4 липня 1776 написав у своєму щоденнику: «Сьогодні не відбулося нічого важливого ».
Про послідовність та зміну стратегії
«Якщо ви після кожної поразки міняєте свою стратегію, вважаючи її помилковою і згубною, то насправді у вас немає ніякої стратегії. Фундаментальні зміни можна розглядати і вносити тільки при різкій зміні ситуації. Проводячи будь-який план, треба бути і послідовним, і гнучким. Стратег повинен вірити у свою стратегію і твердо їй слідувати, але при цьому – залишатися досить неупередженим, щоб вчасно усвідомити необхідність зміни курсу. Обмірковувати такі зміни треба дуже ретельно, а здійснювати – рішуче ».
Про уроки які дає життя
Багато хто говорить, що після роботи або навчання їм «треба розслабитися» – відпочити і розважитися, забувши про денні справах. Але якби в кінці кожного робочого дня вони запитували себе, які уроки можна витягти на завтра, їх життя могла б стати куди більш повноцінним.
Книга направду дивовижна і стала для мене в один ряд з біографією Джобса від Айзексона та “Бійцівським клубом” Паланіка.